Gerçeği anlatan hikaye ‘This is us’

,,,

NbC’nin dizisi This is us’tan bahsetmek istiyorum.Birinci sezonuyla reytinglerde iyi bir başarı elde eden dizi,kanalın
en cok izlenen yapımları arasında yerini saglam bir şekilde aldı.Komedi ve Drama sıfatlarını bir potada eriten dizinin oyuncularıda dikkat çekici,
Heroes dizisiyle tanıdığımız Vilo Mentiglia,Uzaktaki anılar,Aşkın peşinde,Denizde dehşet filmleriyle tanıdığımız Mandy Moore,American Crime Story’den izlediğimiz Sterling K.Brown, Friak Show  American Horror Story’den hatırlayacağımız Chrissy Metz ve Revenge, ,Mistrezsses, The Young and the Restless gibi dizilerde karşımıza çıkan Justin Hartley çıkıyor karşımıza
Dizinin konusuna gelince aynı gün doğduklarını ilk andan itibaren keşfettiğimiz beş temel karekter var.Hikayenin giriş kısmına Rebecca ve Jack çiftinin üçüz beklediğini ögrenmesini ve hastanede yasadıkları anlar ile giriyoruz. Zor doğum dakikaları sonrasında üçüzlerden biri ölüyor ve ayni anda itfaiye önüne bırakılan siyahi çocuk hastaneye getiriliyor. Rebecca ve Jack çifti bu siyahi ufaklığı doğumda kaybettikleri çocuklarının yerine koyuyorlar.Irkçılığa karşı net bir mesaj veriliyor.Üç kardeş Randall,Kate,Kevin,hikayemizin devamına gelince konu kurgusu Rebecca ve Jack’ in geçmisiyle günümüz arasında sürekli bir geçiş halinde aktarılıyor,Rebecca ile Jack’in çocukları ile olan ilişkileri büyüdükleri dönem tanıklıkları ve kendi bireysel bunalımları işlenirken,Üç kardeşin bugünde ne yaptıkları ustalıkla ekrana aktarılıyor. Randall iki çocuk sahibi hayat standartları yüksek bir adam olarak karşımıza çıkıyor.Tabi bu mükemmel görünen hayat içerisinde bilinçaltına yerleşen biyolojik babam kim baskısına karşı koyamayarak gerçek babasını arayıp buluyor.  William ile sert bir tonda başlayan karşılaşma,Randall’ın babasını çocuklarıyla tanıştırmasıyla boyut değiştiriyor ve öfke,hesaplaşma yerini sevgiye sahiplenmeye bırakıyor,gençliğinde afro Amerikan tarzı olan William ‘ın Çocuğunu neden terkkettiği ve kendi cocukluğu ile ilgili anlatılan dün bugün geçişleri bu eksik ve yarım kalan adama kızmak yerine seyirci de sahiplenme duygusuna neden oluyor. ve Randall bu karmaşa içerisinde William’ın Mide kanseri olduğunu öğreniyor, ve babasıyla geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyorlar.
Diğer kardeşler Kate ve Kevin’in hikayesine gelince Kate’in küçüklükten beri kilo sorunu söz konusu ve bu kendi yaşıtları arasında da bir dışlanmışlığı da beraberinde getiriyor.Zayıflama kampları,mide ameliyatı fikri,gelgitleri izleyiciye iyi aktarılıyor ve kendinizi onun yerine koyuyor bir saatten sonra bakış açılarınızın değişmesine sebep oluyor,hikaye size dön ve kendini onun yerine koy diyor.
Kardeşlerin en popüleri Kevin bir komedi programının başrol oyuncusu ama hayatından memnun değil popülerlik duygusunun ona bir şey katmadığını hissediyor ve kalbinin sesini dinliyor işi bırakıyor ,modern yaşamın baskılarına direniyor,başka bir kente taşınıp tiyatro yapmaya başlıyor.koşullanan hayatın karşısına alternatif bir yaşam var duygusunu veriyor kevin’ın yaşadıkları bizlere.
Tamamen tesadüf sonucu Emmy ödülleri gecesinde farkettiğim bu dizinin birinci sezonunun 18 bölümünü bir solukta izledim. Gerçeği anlatan hiç bir hikaye gözden kaçmıyormuş bunu ögrendim. Demek ki gerçek sevgi ve duygu hangi dilde ve dünyanın neresinde anlatılırsa anlatılsın bir şekilde mesaj yerine ulaşıyor..

Özgür DÜNDAR-İnsankokusupost.com

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s