Süper Baba Döndü!

25 Eylül 1993 yılında hayatımıza tüplü televizyonlar vasıtasıyla girdiğinde kimse bir televizyon dizisinin bir çoğumuz için gerçeğin masalına dönüşeceğini düşünmemisti.İşte şimdi burada  size bu yazıyı çengelköy’de o masalın içinde yaşamış ve gerçekti her şey demekten tereddüt etmeyecek bir çocuğun olanca samimiyetiyle yazıyorum.Peki bilmeyenler için söyle kısaca hikayemizde ne anlatılıyordu bahsedelim.

Dizide üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu’nun namı diğer Fiko (Şevket Altuğ)’nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınmıştır. Fiko, Çengelköy’de sabit bir işi olmayan yardımsever bir insandır. İlk aşkı, en yakın arkadaşı Nihat (Sümer Tilmaç)’ın kız kardeşi İpek (Jülide Kural)tir ve Fiko, hayatındaki en büyük hatayı yaparak Şule adındaki zengin bir kadınla evlenir. Bu evlilikten 3 çocuğu olan Fiko, İpek’i bir türlü unutamaz ve birkaç yıl sonra boşanır.

Fiko, İpek ile ilgili hislerini yeniden canlandırmaya başlamışken beklenmedik bir kararla İpek ABD’ye gider. İpek’in bu kararı Fiko için bir yıkım olmuştur ve intihara kadar sürüklemiştir. Sonraki zamanlarda oğlunun okulundaki Fransızca öğretmeni olan Deniz (Şevval Sam) ile bir aşk yaşamaya başlayan Fiko, en yakın arkadaşı Nihat’la bu yüzden kavga bile etmişlerdir. Sevdiği kadının gerçek adının Deniz değil de Derya olduğunu öğrenen Fiko, sadece isminin değil hayatınında farklı olduğunu görecektir. Deniz’in geçmişte saplantılı bir ilişkisi olmuş ve bu açığa çıkmıştır. Deniz’in saplantılı aşığı ile karşı karşıya gelen Fiko, saplantılı aşığı öldürmek suçundan hapse girer. Daha sonra görülen davalarda suçsuz olduğu anlaşılan Fiko, bu aşkına da kavuşamamıştır.

Hapishanede dertli arkadaşı Celal’in derdine çözüm bulması gerektiğine inanan Fiko’nun bu kararı kendi hayatını da etkilemiştir. Celal, kızı Zeytin ile kızkardeşi Elif’e göz-kulak olmasını istemiştir. Bu konuda elinden gelen herşeyi yapan Fiko’nun Elif (Bennu Yıldırımlar) ile arasında bir çekim başlar.İlk başlarda Fiko, Elif’in yaşı yüzünden bu ilişkiye uzak dursa da zamanla kendisi de bu ilişkiyi kabul etmiştir. Fiko’nun dizi bittiğinde bilinen en son aşkı Elif olmuştur.

Dizi içerisinde Fiko’nun büyük kızı Zeynep’in özgürlük çabası, oğlu Alim’in aşkı ve Çengelköy semtindeki esnafın dertleri, sohbetleri anlatılmıştır.

Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk Tv tarihindeki yerini almıştır.

Yeni Türkü’nün müziğini yaptığı, Oya Küçümen’in seslendirdiği dizinin jenerik müziği olan Bana Bir Masal Anlat Baba, Süper Baba’nın sevilmesinde etkili olmuştur.Süper Baba  yeni türkü ile daha da güzel bir hal almıştır yüreklerimizde,o tınılar herhangi bir anda bizi alıp götürür gerçeğin masalına.

Fiko o bir çok çocuğun yüreğinde yaşadığı anlamlı yan,cesur aşık,her zaman mahsun ve kaybedendi.Bizdendi hani hep o aynı koşturmaca içerisinde kentlerin içerisinde sıkışıp kalan bizler var ya oydu işte,Musuki geleneğinden gelen Rasim baba saf ve masum bir şekilde Madam Eleni’yi nasılda kimliksiz seviyordu.İpek orda durmalı değilmi hepimizin haksızlığa itiraz eden sol yanıydı o,çocuklara kocaman bir dünya bırakmak isteğiyle tek başına durmadımı o holding’in kapısının  önünde bir yokoluşa gitme riskini taşırken dahi paylaşıyordu direncini elini tutarak dostlarının.Deniz oda kendini güvende hissedeceği limanı bu masalın içinde bulmamışmıydı.Sermet mahallenin şifa deposu hiç bir şey ondan saklanmaz,bir gün güç ellerine verilmek istendiğinde elinin tersiyle iterek sadece saf olanı sevgiyi şeçmemişmiydi.Yakup dede her daim genç yanımızdı onunla hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamalı nazım sözü kulaklarımızda çınlamadımı,sevgili müşfik kenter ne güzel de kulaklarımıza fısıldamıştı bu ihtiyar delikanlının hayat gayesini.Zeynep itiraz eden yanımızdı hepimizin kendi ayaklarının üstünde duran ve bize erken büyüyor çocuklarımız sözünü hatırlatan,alim hınzır yanımız,kaytaran arada bir pes eden ama tekrar doğrulan itirazcı yanımız,mine utangaçlığımız,kıskanç yanımız en ufak en sevilen pıtırcığımız değilmiydi her ailenin  bir mine’si bu masalda ki mine’den birazcık almıştı.Belki de mine onlardan gözümüze yasımıştı.Cevdet Abi sert kararlı tutunamayan,hatalar yapan kızamadığımız her köşe başında karşımıza çıkabilecek bir adamdı.Musti’si,şule’si,Selami’si hepimizin hayatına bir yerinden dokundu bu gerçeğin masalı.Ve şimdi yıllar sonra neden süper baba derseniz Süper Baba’nın resmi youtube sayfası açıldı.Bölümler sıralı bir şekilde yüklenmeye başladı.merak edenler için linki

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s